דרשה לבר מצווה פרשת וישב

דרשה לבר מצווה פרשת וישב

בס"ד

אורחים נכבדים ובני משפחה יקרים, ברשותכם, אדרוש מספר מילים על פרשת השבוע, פרשת וישב.


פרשת וישב היא למעשה הפרשה התשיעית במניין פרשות השבוע וחלקים נכבדים ממנה עוסקים  בסיפור חלומותיו של יוסף, המכונה בפי כל: יוסף הצדיק.
לאורך הפרשה מתוארים תלאותיו של יוסף באמצעות סמלים וחלומות.


בתחילת הפרשה יוסף הוא בעל החלומות, עליהם הוא מספר לאחיו, ובכך למעשה מגביר את שנאתם אליו, ואף מוטל על ידם לתחתית הבור בהמשך הפרשה.
ובסוף הפרשה הוא מקשיב לחלומותיהם של אחרים ואף מסייע להם בפתרונם, וכתוצאה מכך זוכה לגאולה ולישועות השם.


הניגוד בין חלומות יוסף בתחילת הפרשה לבין יכולתיו הרוחניות  להביא לפתרון חלומותיהם של אחרים בסוף הפרשה, מסמל יותר מכול את הדרך הרוחנית אותה עובר יוסף לאורך חייו, דרך רוחנית המאפיינת יותר מכל את האמונה התמימה והבלתי מעורערת בבורא עולם.


הדרך הרוחנית של יוסף בפרשת וישב מתחילה מנקודה גבוהה הבאה לידי ביטוי באהבתו הייחודית של יעקב אבינו לבנו יוסף
היא ממשיכה בגילוי  קנאה ושנאה ליוסף על ידי אחיו, אשר מגיעים לשיאם עם הטלת יוסף לבור
והיא  נמשכת בהצלחת יוסף במצרים, עוברת שוב דרך תחתית הבור בישיבה בבית האסורים וכמובן בסופו של דבר הוא זוכה לתהילה וגאולה בפרשתה וישלח.
התהליכים הרוחניים עימם מתמודד יוסף בפרשת השבוע מגלים לכל אחד ואחת מאיתנו את כוחה האדיר של האמונה.
יוסף הצדיק עובר תלאות רבות עד להפכיתו לגביר מצרים, ולאורך כל הדרך הוא לא מפסיק להאמין בכוחו של הבורא.


יוסף מועפל באמצעות חלומותיו שבתחילת הפרשה אפילו ממוטטים עליו אסונות אישיים ושנאת אחים, ועדיין הוא ממשיך ומשכלל את כשרונותיו, עד אשר הוא מצליח להביא לפתרון חלומותיהם של אחרים ובזכות כך הוא זוכה לגאולה וכבוד רב.


המסר האישי לכל אחד ואחת מאיתנו מפרשת השבוע הוא להאמין בכל כוחנו ומרצנו ביכולות האישיים שלנו ואף להיאבק למען החלומות הנשגבים ביותר שלנו.


הכוח הטמון בכל אחד ואחת מאיתנו בשילוב אמונה שלמה בבורא עולם הם הכלים המרכזיים המאפשרים לנו להגשים את החלומות הפרטיים שלנו ואף לזכות בכבוד ותהילת עולם.
לאורך כל ההיסטוריה ולאורך כל הגלויות השונות, חלמו מיליוני יהודים על חזרתם לארץ ישראל וקיום טקסי ברית,חופה וקבלת עול מצוות התורה במסגרת טקס בר מצווה בארץ הקודש.
האמונה בבורא עולם והרצון להגשים את החלום איפשר ליהודים לאורך כל הדורות להתגבר על אסונות, קשיים, גילוי אנטישמיות ועוד.


כוח האמונה והאפשרות להגשים חלומות טמונה בכל אחד ואחד מבני העם היהודי.


היום , עם הגיעי לגיל המצוות, אני מצטרף לשרשרת ארוכה של אנשי אמונה ובעלי חלומות, שמאמינים, חולמים ואפילו יודעים שבעתיד הקרוב בעזרת השם נזכה כולנו לבואו של משיח בן דוד ונזכה לגאולה שלמה. אסיים את דבריי בברכת גאולה פרטית ואישית לכל אחד ואחת מכם, ברוכים תהיו!


 

דרשה לבר מצווה פרשת וישב


בס"ד

הורי היקרים, אורחים נכבדים, ברשותכם וברשות שמיים, אשא מספר מילים הקשורים לפרשת השבוע, הלא היא פרשת וישב.

פרשת וישב היא הפרשה התשיעית במניין פרשיות השבוע של תורתנו הקדושה, והיא נקראת בכל שנה בסמיכות לחג החנוכה אותו אנו חוגגים בימים אלו.

פרשת השבוע עוסקת בסיפורי יוסף הצדיק ואחיו, החל מאהבת יעקב לבנו יוסף, דרך חלומות יוסף ועד לסיפור נפילתו ועלייתו של יוסף במצרים.

יוסף, הידוע גם כ"בעל החלומות" עורר המון שנאה ואיבה בקרב אחיו בעקבות חלומות אותם חלם. החלום אותו חולם יוסף בתחילת הפרשה במהלכו כל אחיו משתחווים אליו, מגיע לכדי מציאות בפרשה הבאה, ומסמל את תחילת דרכו של יוסף כפותר חלומות, שבחלק מהמקרים מובילים אותו לכשלון ונפילה ובחלק מהמקרים מעניקים לו את המלכות והיוקרה.

חלומות יוסף מתקשרים גם אל חג החנוכה אותו אנו מציינים בימים אלו. האפשרות לחלום ניתנה לכל אחד ואחד מאיתנו, והם אלו הממלאים את חיינו במטרות וביעדים, ולעיתים אף מוליכים אותו לעבר ההצלחה!
ביום זה, עם הגיעי לגיל מצוות, אני רוצה לחלום יחד איתכם ולהתפלל לבורא עולם שיעניק לכל אחד ואחד מאיתנו, את היכולת לחלום חלומות, את הכוחות להגשים אותם ואת האפשרות ליהנות מכל השפע והחסדים שמעניק לנו בורא עולם.

החלומות שלנו הם האור הנלחם בחושך, הם הניסים והנפלאות המתרחשים בתוך חיינו, והם ההזדמנות של כל אחד ואחד מאיתנו להתחבר לכוחות הנפשיים הנמצאים בו.

יוסף בעל החלומות הגיע לרמת צדיק משום שהוא האמין בחלומותיו ולא פחד לספר עליהם ברבים, גם אם הם עוררו נגדו שנאה ואיבה, חלומות יוסף מעניקים לו את היכולת לפתור חלומות ולעזור לאחרים, ובכך למעשה להגשים את עצמו בעזרת חלומותיו ובעזרת הידע הרב שרכש אודות החלומות.

לכל אחד ואחד מאיתנו יש חלום, מטרה או שאיפה אליה הוא מכוון את חייו ואת פועלו, היום, עם הגיעי לגיל מצוות, אני נושא את עיניי אל השמיים ומתפלל לכך שכל אחד ואחד מכם יגשים את עצמו ואת חלומו הייחודי ויזכה להמון בריאות, הצלחה ושגשוג.

גיל המצוות מסמל יותר מהכול את המעבר בין עולם הילדות לעולם הבגרות והאחריות, אומנם הרבה אנשים טוענים שככל שמתגברים כך חולמים פחות, ואני מתפלל שבורא עולם יעניק לכל אחד מאיתנו את היכולת להגשים חלומות ולהגשים אותם לאורך כל ימי חיינו.

היום, אני מצטרף לשרשרת ארוכה של חולמים, שגם בימים הכי קשים ונוראים בגלות חלמו על ירושלים הבנויה, חלומם של מיליוני יהודים לאורך הדורות מתגשמת בימים אלו, עם יושבנו בציון, זה הזמן לחלום יחד על ביאת המשיח ושנזכה כולנו לגאולה שלמה.

וחלומות כפי שמלמד אותנו יוסף בפרשת השבוע מתגשמים, ולפעמים בגדול!

כל הזכויות שמורות לחברת גילן פרסום ואינטרנט בע"מ