דרשה לבר מצווה - פרשת במדבר

"אורחים יקרים, בני משפחה וחברים, ברשותכם אשא מספר מילים על פרשת השבוע היא פרשת במדבר.

פרשת במדבר היא למעשה הפרשה הפותחת את הספר הרביעי במניין חמשת חומשי התורה. פרשה זו נקראת בדרך כלל במימי הסמוכים לחג השבועות המסמלים את חג מתן תורה, וכשם שעם ישראל חוגג את מתן התורה בימים אלו, כך אני חוגג את יום קבלת עול המצוות והצטרפותי לשרשרת המפוארת והאינסופית של העם היהודי.

מרבית הפרשה עוסקת במפקד כללי של בני ישראל, כאשר אחת המטרות של אותו מפקד היא להקים את צבא האומה החדשה, ובכך הופכים בני ישראל מעם של עבדים לעם מאורגן ובן חורין שכוחו הוא מקור האמונה בקדוש ברוך הוא.

פרשת השבוע הפותחת את ספר במדבר פותחת למעשה את סיפור ההיסטוריה של קורות עם ישראל לאורך כל 40 שנות הנדידה במדבר. הליכת בני ישראל במדבר במסע אל ארץ הקודש הוא ללא ספק אירוע ייחודי ורב עוצמה, בדיוק כמו תינוק רך שזה הרגע נולד באושר ובשמחה להוריו, ומרגע הלידה הוא יוצא למסע העובר לאורך 13 שנות ילדות. עם סיום המסע הילד הופך לנער והוא מקבל על עצמו עול מצוות ותורת ישראל, והיום הילד הזה הוא אני.

על פי פירוש רש"י, הקדוש ברוך הוא סופר את בני ישראל בשל אהבתו הרבה אליהם, בדיוק כמו אדם שיש לו מטבעות זהב והוא נוהג לספור אותן מעת לעת וזאת למרות שהוא יודע בדיוק רב מהו מספר המטבעות שיש לו.

אהבתו של הקדוש ברוך הוא לבני עמו מעניקה לכל אחד ואחד מאיתנו את גיל המצוות, הגיל בו אנו ערוכים וראויים לקבל את אהבתו של הקדוש ברוך הוא ויחד עם זאת את האחריות והבגרות שבעניין.

ביום חג זה אני רוצה לאחל לכל אחד ואחת מהאורחים הנכבדים שבאו לחגוג יחד איתי, שתזכו להמון שנים של בריאות אושר ואמונה.