דרשה לבר מצווה פרשת וישלח

בס"ד


ברשות הוריי היקרים וברשות כל הקהל הנפלא הזה, אשא מספר מילים על פרשת השבוע, הלא היא פרשת וישלח.


פרשת וישלח היא הפרשה השמינית במניין פרשיות השבוע של תורתנו הקדושה, והיא עוסקת בהמשך קורות חייו של יעקב אבינו, החל מהמפגש עם עשיו אחיו, דרך סיפור מעשה דינה ועד לפטירת רחל אימנו יצחק אבינו.
פרשת וישלח נפתחת עם סיפור ההכנות של פגישת יעקב ועשיו, נמשכת עם סיפור מאבק יעקב במלאכים, ושינוי שמו של יעקב ל-ישראל, ומגיעה אל שיאה במפגש המרגש בין עשיו ויעקב.


פרשת השבוע ממחישה לנו עד כמה מרכזי ומשמעותי נושא המשפחה בחיינו. פגישת יעקב ועשיו מתוארת בפסוק הבא מתוך הפרשה:


וירץ עשיו לקראות ויחבקהו ויפל על צוארו וישקהו ויבכו".


יעקב ועשיו שלא נפגשו למעלה מ-20 שנה מתאחדים שוב, וזאת לאחר חששות רבות שעלו אצל יעקב מהמפגש המחודש, על אף המחלוקות וההיסטוריה המורכבת בין השניים, המפגש המשפחתי שלהם מתואר במילים מרגשות ונוגעות ללב.


סיפור זה מראה לנו כיצד יש לנהוג עם כל בן משפחה ועם כל קרוב ומכר בחיינו, אנו חייבים לפעול מתוך מקום של רגש ואכפתיות אחד לשני ומתוך הערכה ופרגון, גם אם מתעוררת מחלוקת מדי פעם.


בהמשך הפרשה מובאים נושאים נוספים הקשורים לכוחה המאחד של המשפחה, ולאופי בו יש לנהוג איש ברעהו.


היום, עם הגיעי לגיל מצוות,אני רוצה להודות לכל בני משפחתי שליוו ותמכו, גידלו וחינכו, האירו את דרכי והעירו לי מדי פעם על שגיאות ובעיות שעוררתי...


תודה רבה לכולכם על המתנה הנפלאה שהענקתם לי ועל החינוך המסור והאוהב שהענקתם לי. כמו כן, אני רוצה להודות לכל האורחים המיוחדים שהגיעו לכאן היום, ולאחל לכם שתדעו רק שמחות, ושתהיו תמיד מאוחדים עם בני משפחתם ועם האנשים הקרובים והאהובים עליכם.


יעקב אבינו, שהקפיד לחנך את ילדיו על אהבת חינם, מעביר לנו מסר חשוב מאוד, ומחייב את כולנו, להמשיך בדרכו, לאהוב את השונה והאחר, להעריך ולהוקיר את האהובים עלינו ולשמור על המסגרת המשפחתית מאוחדת ואוהבת.


היום, עם הגיעי לגיל המצוות, אני רוצה להרים את עיניי אל המרומים ולשאת תפילה בפני הקדוש ברוך הוא, שיעניק כוח, אושר ובריאות לי, להורי, ולכל בני משפחתי, שיעניק לכל האורחים הנכבדים את הכוח להיות מאוחדים, ושימלא את חיי כולנו במעשים טובים וגמילות חסדים.


בני ישראל הממשיכים את מורשת יעקב אבינו מחויבים להיות מאחודים וערבים זה לזה בכל עת, מי ייתן וכולנו נזכה לימי אחדות ושלום, אחווה ורעות בינינו ובין כל מדינות העולם, לרבות, שונאינו.


אלוקים שבשמיים עשה עימי חסד והענק לי את היכולת להבדיל בין אור לחושך, בין קודש לחול ובין ישראל לעמים, ומי ייתן ונזכה כולנו לימות משיח בן דוד ולגאולה שלמה.


ברוכים תהיו, הורי היקרים וברוכים תהיו אורחים נכבדים.


כל הזכויות שמורות לחברת גילן פרסום ואינטרנט בע"מ