מה לובשים לבר מצווה

במהלך חגיגת הבר מצווה אתם במרכז העניינים, כולם רואים וצופים בכם כל הזמן ולכן רצוי מאד, שתראו חגיגיים ואסטטיים. יש המהדרים במיוחד ומחליפים יותר ממערכת ביגוד אחת במהלך האירוע. לדעתי, זה לגמרי מיותר, שכן לא מדובר בתצוגת אופנה למרות שיש כאלה הבוחרים לעשות זאת, אולי גם כחלק מהשואו, והגיוון.

כמו כל דבר שהתחדש והשתכלל בסביבתנו,כך גם היחס לנושא הביגוד. לפני שנים מכנסים שחורים וחולצה לבנה הספיקו. היום גם הבנים שואפים להיות אופנתיים ולהראות במיטבם. יש כאלה שישקיעו כסף רב בקניית מותגים וסמלי סטטוס שונים, שחשובים, משום מה , מאוד לבני הנוער בגיל הזה. אחרים, יחפשו פשוט מערכת ביגוד נאה המתאימה ללובש, שגם רצוי שירגיש בה נוח לאורך כל שעות האירוע. יש  לחשוב על מרקם הבגדים ואפילו על גמישותם. בבגד הזה עתידים לבלות שעות רבות ולכן רצוי שיהיה מבד נושם וטבעי, המונע הזעה. יש אופנות לחורף ואופנות לקיץ, ורצוי גם להתאים את הבגד לעונה, למשל לא להעמיס בבגדים מחממים בעונת הקיץ וההיפך.

בנוגע לבני המשפחה פועל אותו עיקרון. חשוב להיראות טוב וגם להרגיש בנוח. במרבית האירועים יש כמה חלקים, חלקם כוללים גם ריקודים ותנועה, ולכן חשוב לבחור בבגד,שיתאים לכל המטרות כולן.

יש מקרים בהם כל המשפחה וזה כולל הורים, חתן הבר מצווה ובני משפחה נוספים כגון אחים אחיות וכדומה, יחליט על קו מסוים של לבוש, אולי צבע מסומים, או שילוב כלשהו וירכשו לכולם מערכת ביגוד מיוחדת לאירוע לפי רעיון זה. אחרים יסתפקו במשהו פרקטי יותר המצוי בארון הבגדים. בכל אופן כדאי להשקיע מחשבה בעובדה, שהערב הזה חד פעמי, משקיעים בו הרבה כסף , אז כדאי שהכול יראה טוב , גם הביגוד.

מאידך, כדאי גם לחשוב על אופציות שימוש נוספות בבגדים, מעבר לאותו אירוע עצמו, שכן חבל להוציא סכום כסף אסטרונומי, על אירוע חד פעמי. בקיצור, צריך לקחת את כל השיקולים בחשבון.

היום ניתן להיעזר, באתרי האינטרנט השונים המופיעיםים בפורטלים השונים, לפרטים בנוגע להלבשה והנעלה.

בנוגע לאם חתן הבר מצווה, יש שיטרחו אף לפנות למעצב/ת שיעצב בגד על פי טעמן האישי, בהתאם לבחירתן, בגד יותאם רק להן. העלות היא כמובן בהתאם. חשוב גם פה לבדוק כמה שיותר אופציות, לפני שמחליטים. יש לסכם מראש, מה מקבלים ומתי, שכן שמעתי כברעל נשים, שערב לפני האירוע , הבגד עדיין לא היה מוכן וזה גורם ללחץ ומיותר, כך שרצוי להתחיל בכל תהליך העיצוב והתפירה, די זמן לפני האירוע, שכן בכך מונעים מראש אי נעימויות.

רצוי להתאים לבגד, אביזרים שיתנו בסופו של דבר את המראה המושלם, וכנ"ל לגבי פרטי הנעלה. כשהולכים על קונספציה כוללנית בלבוש לכל המשפחה, המראה  מאד שלם ונעים לעין, אז זה גם רעיון שאפשר לקחת מפה.

נושא ההנעלה הוא מאד חשוב. לפני שתבחרו בנעל על פי אמות מידה של אסטטיקה, ומיוחדות קחו בחשבון, שבנעליים האלה, אתם עתידים לבלות שעות רבות מאד, אז לפני הכול בדקו שהן אכן נוחות לכם ומומלץ אפילו ל"תרגל" הליכה בהן, כדי שבאירוע, לא תהיה זו הפעם הראשונה בה אתם נועלים את הנעלים. ועוד עצה קטנה, בתיק שתיקחו אתכם לאירוע מומלץ לקחת חבילת פלסטרים למקרה של שפשוף ברגל, או לחילופין זוג נוסף להחלפה במקרה של אי נוחות.

אז מה עושים וממה מתחילים? ראשית אולי כדאי להגדיר מסגרת תקציב לנושא הלבשה לאירוע. באין מסגרת כזאת עלולים להיסחף ולאבד פרופורציות. רצוי גם לדעת מה קיים בשוק ובעיקר מה תואם את טעמכם.

הייתי ממליצה לפני שמתחילים, לעשות סיורים בקניונים ובחנויות, לראות ולבדוק (פיזית) במדידה, מה קיים, מה מעניין אתכם ובעיקר מה טווח המחירים שיש. כך תהיו חכמים יותר, כשתבחרו ברעיון הביגוד שלכם. וכמובן, הכול דורש זמן ורצוי להתחיל בכל התהליך מוקדם ככול האפשר.

היום יש אפשרות גם  של השכרת מערכת ביגוד ליום האירוע. הרעיון דומה, למה שקיים בתחום שמלות כלה. ולרוב באותם סלונים יש אופציה של לבוש גם לבני המשפחה. יתכן שאופציה זו זולה יותר, תמיד צריך לבדוק. בכל אופן זה אמור לפתור את השאלה – "מה עושים עם הבגד לאחר האירוע?!" כן, זה מאד פשוט מחזירים אותו לחנות. הבעיה היא שלא תמיד מצוי מלאי שעונה לכל טעם, סגנון ומימדי גוף של כל אחד, אך בהחלט גם רעיון זה שווה בדיקה, למי שזה מתאים לו.

את הבגדים לחתן הבר מצווה שלכם תוכלו למצוא בחנויות הילדים, המחזיקות בחלקן בגדים למטרה שכזו, ברשתות השיווק הגדולות, או בחנויות להלבשת גברים. רצוי מאוד להתייעץ איתו איך הוא חושב שמתאים לו להראות, מה עדיף בעיניו ואחר כך לאור זאת לגבש החלטות סופיות.

נכתב על-ידי אסתי וינברג – כותבת ברכות וטקסטים לאירועים - אתר הברכות של אסתי